Sreda, 26.11.2014

PROMOCIJA SELEKTORA "A" TIMA RADOVANA ĆURČIĆA

U dosadašnjoj osmogodišnjoj istoriji nacionalne samostalnosti Fudbalskog saveza Srbije, Radovan Ćurčić je deveti izabrani selektor državnog tima. Srbija je od juna 2006. godine do sada imala šest selektora i dvojicu stručnjaka, koji su taj posao obavljali kao vršioci dužnosti. Radovan Ćurčić je u ulozi v.d. bio dva puta. Na klupi našeg najboljeg tima sedela su i dva stranca: Havijer Klemente (Španija) i Dik Advokat (Holandija). Od domaćih stručnjaka selektori su bili: Miroslav Đukić, Radomir Antić, Vladimir Petrović Pižon i Siniša Mihajlović. Na klupi Srbije bili su još Ljubinko Drulović i Radovan Ćurčić, koji je juče dobio puni mandat jednoglasnim izborom članova Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Srbije.


 

Bilans selektora Srbije

1. Havijer Klemente (2006/2007) 16 utakmica (7-7-2)

2. Miroslav Đukić (25. 12. 2007 - 20. 08.2008) 5 utakmica (0-2-3)

3. Radomir Antić  (20. 08. 2008 - 15. 09. 2010) 29 utakmica (18-3-8)

4. Vladimir Petrović (15.09. 2010 - 14. 10. 2011) 13 utakmica (5-3-5)

5. v.d. Radovan Ćurčić (17. 10. 2011 - 21. 05. 2012)  5 utakmica (2-1-2)

6. Siniša Mihajlović (21. 05. 2012 - 19. 12.2013)   19 utakmica (7-4-8)

7. v.d. Ljubinko Drulović (14. 02. 2014 - 06. 06 2014)  4 utakmice (2-1-1)

8. Dik Advokat (28. 07 2014 - 15. 11 2014)  4 utakmice (1-2-1)

9. v.d. Radovan Ćurčić (novembar 2014)  1 utakmica (1-0-0)

 

Fudbalski portret Radovana Ćurčića

Izbor Radovana Ćurčića za selektora Srbije bio je jednoglasan. Ćurčić je dva puta bio vršilac dužnosti selektora "A" tima i jednom radio kao prvi saradnik selektora. U međuvremenu, vodio je Mladu reprezentaciju Srbije, koja je izborila plasman na Evropsko prvenstvo, narednog leta u Češkoj.

Ćurčić je gotovo celu igračku i trenersku karijeru gradio u svojoj zemlji. Samo jednom, na kratko, bio je član slovenačke Gorice. Sve ostale igračke dane proveo je u Srbiji - od rodnog Užica i zavičajne Ivanjice, od Javora, preko Slobode (Užice), OFK Beograda, pomenute Gorice, Prištine, čačanskog Borca. Karijeru je završio u matičnom klubu, gde je naučio prve fudbalske korake.

U Javoru Ćurčić je počeo da se bavi trenerskim poslom. Kao i na igračkom, Ćurčić je gotovo istim putem krenuo i u trenerske vode. U matičnom Javoru je proveo prve tri godine stručnog rada, da bi dve naredne radio u čačanskom Borcu. Posle Borca, Ćurčić se ponovo vratio u Javor i za tri godine drugog mandata, ivanjički klub, ne samo da je beležio dobre rezultate, nego je zbog dometa kluba i uloge koju je imao u domaćem prvenstsvu, Ćurčić proglašen za najboljeg trenera u Srbiji.

Priznanje koje je dobio od fudbalske organizacije bilo je najbolja preporuka da počne da radi u nacionalnom savezu. Prvo je bio kooptiran u stručni štab nacionalnog tima pod vođstvom selektora Vladimira Petrovića, zatim kao v.d. selektora, a potom je dobio priliku da pokaže svoje stručne sposobnosti i u Mladoj reprezentaciji Srbije. Sa generacijom U21, u kratkom periodu (2013 - 2014), na 17 utakmica ostvario je osam pobeda, šest nerešenih rezultata i tri poraza.

Rezultati u mladoj selekciji Srbije, pogotovo trijumf nad dvostrukim uzastopnim i aktuelnim prvakom Evrope Španijom, bili su najbolja preporuka da Ćurčić bude izabran za selektora nacionalnog.

Radovan Ćurčić rođen je 10. januara 1972. godine u Ivanjici. Uzoran je suprug i otac dvojice dečaka.  

 

Igračka karijera Radovana Ćurčića

 

FK Javor   (1982 - 1988)

FK Sloboda (Užice)  (1988 -1990)

FK Javor  (1992 -1995)

OFK Beograd  (1995 -1997)

Gorica (Slovenija)  (1997 - 1998)

FK Priština   (1998 -1999)

FK Borac, Čačak   (1999 - 2001)

FK Javor  (2001 - 2003)

 

Trenerska karijera Radovana Ćurčića

 

FK Javor  (2003 - 2006)

FK Borac, Čačak  (2006 - 2007)

FK Javor  (2007 - 2010)

asistent selektora  (2010 - 2011)

v.d. selektora (2011 - 2012)

selektor U-21  (2013 - 2014)

selektor "A" tima  (2014)